Вже кілька століть Америка не перестає привертати до себе увагу світу. Вона стала символом нових можливостей і надій для тих, хто прагнув кращого життя, свободи та успіху, хто був готовим ризикувати, наполегливо працювати задля свого майбутнього.
У середині лютого 2025 року з короткочасним візитом ми побували у Вашингтоні, познайомилися зі столицею США. Поблизу вокзалу — будівля Капітолію.
Потрапити в штаб-квартиру Голосу Америки просто з вулиці неможливо. Пропускна система дуже серйозна. Як, втім, і в інших відомих місцях країни, яка 24 роки тому постраждала від страшенної терористичної атаки. Пройшовши всі необхідні процедури, ми опинилися у просторому холі, де зібрана інформація про історію організації. Його стіни прикрашені фресками відомого американського художника Бен Шана, батьки якого на початку 20 століття переїхали сюди з Литви. Перед тим батько митця відбував каторгу у Сибірі за революційну діяльність.
Журналістам, котрі загинули, виконуючи свої професійні обов’язки, виділене особливе місце на стенді.
У минулі роки, від самого початку заснування Голосу Америки, всі президенти США обов’язково знаходили час, щоб відвідати організацію. Великий портрет Рональда Рейгана на першому поверсі свідчить про ті роки, коли вся світова спільнота розуміла, що від надання чесної інформації залежить не тільки хід Холодної війни, але й майбутнє людства.
«Ми будемо говорити про Америку і війну, новини можуть бути добрими чи поганими — ми будемо повідомляти вам правду», — ці слова прозвучали у першому ефірі Голосу Америки в 1942 році, коли з’явилася радіостанція, побудована для протидії геббельсівській пропаганді. Після Другої світової війни голос правди, незважаючи на «глушилки», якими радянський уряд намагався запобігти інформуванню радянського населення з закордону, продовжив доноситися до слухачів СРСР, що перебували за «залізною завісою».
У 2025му році щотижнева аудиторія Голосу Америки досягла 278 мільйонів людей по всьому світу. Телекомпанія вела мовлення 47 мовами. Під час екскурсії ми познайомилися з працівниками деяких з міжнародних редакцій. Звісно, поспілкувалися й з журналістами української студії. Беззаперечною є роль Голосу Америки та Радіо Свобода у підтримці свободи слова та розвитку журналістики в усьому світі. Незважаючи на протидію тоталітарних режимів, їхні сигнали не припиняли розповсюджуватися в радіо- та телеефірах в найгірші часи.
Упродовж багатьох років наша телекомпанія співпрацювала з Голосом Америки та Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, робота яких координувалася Бюро Міжнародного Мовлення (пізніше Агенством США з глобальних медіа) Ми мали можливість вчитися майстерності створювати новини, аналітичні програми відповідно до журналістських стандартів. Брали участь у міжнародних тренінгах, організованих відомими журналістами. Це були дуже потужні багатоденні тренінги з журналістських розслідувань, роботи журналіста в кадрі й за кадром, майстерності дикторського мовлення, мобільної журналістики, вивчення аудиторії, використання цифрових інструментів для журналістських публікацій, боротьби з дезінформацією, та ролі журналістів у протидії розповсюдженню поліомієліту тощо.
Просвітницька діяльність організації стала в нагоді багатьом журналістам світу, допомагаючи розвивати навички роботи в умовах цензури та дезінформації. Тренінги для журналістів пострадянських країн проходили, зокрема, в Києві, Одесі, Празі, та в інших містах. Сьогодні ми маємо можливість передавати отримані знання новим поколінням майбутніх журналістів, що ми із задоволенням робимо. Дякуємо професіоналам, які, в свою чергу, свого часу поділилися цими знаннями з нами.
Упродовж 83 років «Голос Америки» є символом свободи слова, незалежної журналістики та демократичних цінностей. Його місія важлива, особливо для аудиторії країн, де існують обмеження свободи преси. Багато років фінансування організації відбувається Конгресом США, розташованим неподалік. У наступному сюжеті ми пропонуємо вам екскурсію поверхами Капітолію.